+دنبال کردن

خانه

درباره کانال

کانال های مرتبط

ویدئوهای کانال

Video05:50

نقشه ایران از آغاز تا كنون

نمایش بزرگی و شکوه ایران باستان در روی نقشه
Video01:19

کاوش‌های باستان شناسی‌ در زیر مجموعه تخت جمشید

یافته های جدید باستان شناسان در تخت جمشید
Video58:58

اسرار باستان فرعون نقره ای

این یکی از بزرگترین یافته های باستان شناسی در تمام طول تاریخ است. تنها مقبره دست نخورده فراعنه مصر که ثروتش با پادشاهان افسانه ای قابل قیاس است. با ما همراه باشید تا از اسرار فرعون نقره ای و مقبره او پرده برداریم.
Video05:42

دانش مهندسی آریایی در ایران باستان

تخت جمشید یا پارسه یکی از شهر‌های ایران باستان بوده است که برای مدت طولانی پایتخت شکوهمند هخامنشیان بوده است. در این منطقه کاخی به نام تخت جمشید قرار دارد که برای ۲۰۰ سال آباد بوده است. حال سوال این است که هخامنشیان چگونه ستون‌ها و بخش‌های مختلف تخت جمشید را ساختند؟ در این ویدئو پاسخ‌هایی به این گونه سوالات داده شده است.
Video01:03

نماد شیردرآثار باستانی ایران

در بسیاری از آثار باستانی ایران نماد و نشانی از شیر می‌بینیم. اما این نماد نشان از چه بوده است و استفاده از آن چه معنایی داشته است؟
Video04:45

معرفی مکانهای باستانی سرخ دم لری و سرخ دم لکی در کوهدشت لرستان

یک منطقه باستانی در ۶ کیلومتری شمال غربی کوهدشت در لکستان وجود دارد که لکی و لری نام داشته و علت این نامگذاری مجاورت آنها با روستاهای لک نشین سرخ دم و لرنشین خوشناموند بوده است. این محوطه در یک جلگه قرار گرفته است. یک پرستشگاه در سرخ دم لری قرار دارد که احتمالا دو طبقه بوده است. در این منطقه باستانی اشیاء گران قیمتی یافت شده است که البته اولین کسی که اقدام به حفاری در این منطقه کرده بود، دکتر اشمیت بوده است.
Video03:47

دستاوردهای چند باستان شناس آمریکایی در ایران

یکی از دستاوردهای بازخوانی بخشی از سی هزار لوحه گِلی بازمانده از تخت جمشید که توسط پروفسور کامرون و پروفسور هیکس آمریکایی در دانشگاه شیکاگو انجام شده، شناخت بیشتر از ۱۳ شهر هخامنشی از جمله شهر «لیدوما» بر سر راه تخت جمشید - شوش بوده است. گزارش خیابان زندگی
Video58:13

تاریخ کهن ملت خاورمیانه، ایلام و باستان شناسی

کردانه: مصاحبه با کاک منوچهر ناصری در رابطه با باستان شناسی در استان ایلام و نابودی میراث کهن ملت تاریخ ایران .کاک منوچهر سالهای زیادی عکاس پروفسور لویی واندربرگ بلژیکی بوده است. وی شاهد کارهای این انسان بزرگ بوده که عاشق تاریخ و تمدن کردها بود و سالها در استانهای کرماشان لرستان و ایلام تاریخ کهن ملت ما را از زیز خاک بیرون آورده است. این مصاحبه در سه قسمت تهیه شده است. حال توجه شما را به قسمت اول ان جلب می کنیم
Video17:29

ایران اولین تمدن بشر

این میتواند بزرگترین خبر باستان شناسی‌ دوران ما باشد. بلندی‌های جنوب شرقی‌ ایران محل یک کشف باستان شناسی‌ است: ایران اولین تمدن بشر
Video57:39

مستند «یاد و یادگار» مروری بر تمدن در ایران از دوران غارنشینی تا حال - قسمت ۱

این مستند دیدنی ساخته فرهاد ورهرام به عنوان محقق و کارگردان همراه با مصطفی رزاق کریمی است و محصول سال‌های ۱۳۷۸-۱۳۷۸ است. این اثر به پيدايش سرزمين ايران و تمدن اقوام مختلف تا دوران معاصر می‌پردازد. آثار فرهاد ورهرام تاکنون در موزه مردم‌شناسی پاریس، موزه مردم‌شناسی وین، فستیوال مردم‌شناسی جهان سوم در فرایبورگ، فستیوال مردم‌شناسی در هلسینکی، خانه سینمای تهران، انجمن فرهنگی ایران و فرانسه و بیست‌ودو مرکز فرهنگی داخلی و خارجی به نمایش درآمده و جوایز متعددی از جشنواره‌های مختلف کسب کرده است.

باستان شناسی

amirfeli

۱۳۹۶-۸-۱

۱۳۹۶-۹-۲۰

۲۹

ایرانگردی

اطلاعات تاریخی و باستانی