نمایش دهنده ثابت
تاریک نمودن حاشیه
رکورد دومینو جهان - کهکشان مارپیچیبدون شرح
انصراف

از مجموع یکهزار و 386 میلیون کیلومتر مکعب آب های جهان حدود 2.6 درصد یا معادل 35 میلیون کیلومترمکعب آن آب شیرین بوده که مقدار زیادی از آن به شکل یخ در یخچال های قطبی و کوهستانی قرار دارد که استحصال این منابع نیز مشکلات خاص مربوط به خود را دارد.
بارندگی ها و ابعاد فراگیر آب مانند توزیع منابع و مصارف آب در دنیا یکنواخت نبوده و توزیع نامناسب مکانی و فصلی به گونه ای است که برخی کشورها آب تجدیدشونده بسیاری بالایی دارند و برخی دیگر از کمبود آب رنج می برند.
با وجود قرار گرفتن ایران در نواحی خشک و نیمه خشک، مقدار بارندگی و حجم آب های آن به اندازه کافی نیست به طوری که ریزش های جوی در همه جا به یک اندازه فرو نمی ریزد.
از حیث منابع آبی نیز با اینکه ایران 1/1 درصد از مساحت خشکی های جهان را به خود اختصاص داده اما فقط 0.34 درصد از آب های موجود در خشکی های جهان را در اختیار دارد.
همچنین در اغلب مناطق ایران، اکثر ریزش های جوی در فصل بهار صورت می گیرد که این امر احتیاج به آب برای فعالیت های کشاورزی را از بین می برد، این در حالی است که ریزش های جوی به طور یکسان در کشور فرو نمی بارد و برخی مناطق شاهد بارندگی بیشتر و برخی دیگر با بارندگی کمتر مواجه هستند.
میانگین بارندگی در سطح کشور 250 میلیمتر در سال و متوسط بارش های سالانه کشور 413 میلیارد مترمکعب و این در حالی است که میانگین بارندگی در جهان بیش از سه برابر ایران و حدود 800 تا 820 میلیمتر است.
اگرچه بروز خشکسالی سبب شده که کشور با مشکلات کمبود آب به صورت جدی تری مواجه شود اما محدودیتهای منابع آب از یکسو و برداشت بی رویه از این منابع محدود و تخلیه ضایعات و پسماندها در منابع آبی از سوی دیگر، در حال تضعیف بیشتر این منبع حیاتی است.
منابع آب تجدیدشونده کشور با توجه به وضعیت بارندگی، پوشش گیاهی و سایر عوامل تأثیرگذار در حجم نزولات جوی، حدود 130 تا 139 میلیارد مترمکعب در سال است که حجم قابل استحصال با احتساب آب های برگشتی حدود 126 میلیارد متر مکعب برآورد می شود. از کل آب های تجدیدشونده حدود 105 میلیارد مترمکعب را جریان های سطحی و 25 میلیارد متر مکعب را جریان های نفوذی به منابع زیرزمینی تشکیل می دهند.

∨بیشتر...
برای دریافت فایل باید وارد سایت شوید یا ثبت نام کنید.
برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید یا ثبت نام کنید.
برای اعمال نظر باید وارد سایت شوید یا " + ثبت نام کنید.
نظرات :
Error
برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید یا ثبت نام کنید.
ویدیوهای مرتبط | نظرات
ویدیوی بعدی
نمایش خودکار
بولینگ در برف ۰۲:۳۶

بولینگ در برف

تاریخ ارسال : ۲-۵-۱۳۹۴ بدون شرح
اشتراک گذاری با دنبال کنندگان
نام دنبال کننده :
    ویدیو برای دوستان ارسال شد.