نمایش دهنده ثابت
تاریک نمودن حاشیه
آموزش مایکروسافت پروژه 2013 قسمت 24آموزش کاربردی نرم افزار
انصراف

تلاش‌های شیخ طوسی (ره) برای حفظ افکار شیعه در ابتدای دوران غیبت کبری


#حجت_الاسلام_عابدینی


سمت خدا » شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۳:۳۰ ؛ شبکه سه سیما
سایت سمت خدا »
http://samtekhoda.tv3.ir/

کانال سمت خدا در سروش »
https://sapp.ir/samtekhoda3


---


️محمد بن حسن بن علی طوسی (۳۸۵ - ۴۶۰ ق)؛ متکلِّم، ‌فقیه، ‌مفسّر و محدّث بزرگ جهان اسلام است. او ‌در طوس به دنیا آمد و در همان‌جا ‌علوم مقدّماتی را فراگرفت و در سال ۴۰۸ به بغداد رفت.بغداد در آن روزگار، ‌مرکز علمی جهان اسلام و پایتخت حکومت اسلامی بوده و شیخ مفید، زعامت مذهب جعفری را در آن زمان بر عهده داشت.

شیخ طوسی، ‌مدت پنج سال؛ ‌یعنی تا زمان وفات شیخ مفید در سال ۴۱۳ از محضر آن زعیم عالیقدر بهره جست. پس از انتقال زعامت دینی و ریاست مذهب شیعه به سیّد مرتضی؛ شیخ طوسی، ۲۳ سال، تا زمان درگذشت سیّد مرتضی در سال ۴۳۶ ‌از مکتب علمی او استفاده کرد و از شاگردان خاص او بود؛ چنان‌که سیّد مرتضی، ‌بیش از دیگر شاگردان، ‌به او عنایت داشت.

وی پس از درگذشت سیّد مرتضی، زعامت شیعیان را به عهده گرفت،[و در بغداد به تدریس، ‌تألیف و پاسخ‌گویی به پرسش‌ها و شبهات اعتقادی و فقهی همت گماشت. تا این‌که طغرل در سال ۴۴۷ قمری ‌به بغداد آمد و شیعیان را مورد حمله قرار داد. در این حادثه منزل، کتابخانه و محفل درس شیخ نیز سوخت و ایشان در اثر دگرگونی اوضاع سیاسی و حوادث پیش آمده ، به نجف مهاجرت کرد.

شهر نجف قبل از هجرت شیخ طوسی، سرزمینی بود که برخی از علویان و شیعیان خاص امام علی(ع) را در خود جای داده بود، ولی با هجرت ایشان، دانشجویان علوم اسلامی، نجف اشرف را به مرکز و دانشگاه بزرگ شیعه امامیه تبدیل کردند و پس از آن، هزاران دانشجو و متفکر شیعی در این دانشگاه پرورش یافته به نشر معارف اهل بیت(ع) همت گماردند.

شیخ طوسی آثار فراوانی را در حوزه‌‌های گوناگون علوم دینی تألیف و تصنیف کرد که برخی تعداد آن را تا دویست جلد برشمرده اند ؛ برخی از کتابهای ایشان به این قرار میباشد : التبیان فی تفسیر القرآن
تهذیب الأحکام (سومین کتاب از کتب اربعه شیعه)، الاستبصار، الأمالی،
النهایة، مصباح المتهجد،کتاب الغیبة

سرانجام شیخ طوسی در سن ۷۵ سالگی در نجف اشرف دارفانی را وداع گفت و در جوار حرم امیرالمومنین در منزل خود که هم اکنون به نام مسجد شیخ طوسی نامیده میشود به خاک سپرده شد.

∨بیشتر...
برای دریافت فایل باید وارد سایت شوید یا ثبت نام کنید.
برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید یا ثبت نام کنید.
برای اعمال نظر باید وارد سایت شوید یا " + ثبت نام کنید.
نظرات :
Error
برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید یا ثبت نام کنید.
ویدیوهای مرتبط | نظرات
ویدیوی بعدی
نمایش خودکار
اشتراک گذاری با دنبال کنندگان
نام دنبال کننده :
    ویدیو برای دوستان ارسال شد.